Jak przygotować plik do druku?

Błyskawiczny przewodnik po świecie druku!

Zobacz jaki format i rozdzielczość powinny mieć pliki.

Co to są spady, oraz jakie odległości i marginesy ustalić w dokumencie i zamienić czcionki na krzywe.

Weryfikacja i sprawdzanie plików

Prosimy przed zapisaniem pliku do PDF-a upewnić się czy: wymiary projektu są zgodne ze złożonym zamówieniem, wszystkie grafiki zostały zamienione na CMYK,  na każdej stronie pracy są poprawne spady,  grafiki mają odpowiednio wysoką rozdzielczość,  warstwy dokumentu są spłaszczone,  fonty zamienione są na krzywe (ew. można je osadzić w dokumencie podczas zapisywania),

Przesłany przez Państwa plik jest sprawdzany przez naszych specjalistów pod względem technicznym. Dokładamy wszelkich starań by efekt końcowy był jak najlepszy, jednakowoż nie odpowiadamy za błędy wynikające ze złego przygotowania plików.

drukarnia kraków, wizytówki ze złoceniem, wizytówki posrebrzane, eleganckie wizytówki, nietypowe wizytówki, wizytówki srebrzone

Pliki z jakich drukujemy

Zalecanym przez nas formatem pliku do druku jest PDF. Drukujemy także z takich plików jak;  TIF, JPG, AI, EPS, CDR oraz PNG.

Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu plików do druku dla grafiki rastrowej oraz wektorowej. Spłaszczeniu plików, pozbyciu się przeźroczystości, zamianie czcionek na krzywe i dobraniu odpowiedniej rozdzielczości do wielkości pliku przez jego eksportem.

Na życzenie klienta wykonujemy próby kolorystyczne projektów, dlatego prosimy nie załączać profili kolorystycznych do plików.

Spady i marginesy

Jeśli projekt zawiera elementy lub tła umieszczone do samej krawędzi, należy zastosować spady. Wielkość wymaganego spadu jaką zalecamy w druku np. ulotek, plakatów czy wizytówek  to 3 mm z każdej strony.

Równie istotne jest zastosowanie wewnętrznych marginesów, tak by ważne elementy, tzn. teksty, logotypy etc. były odsunięte od krawędzi dokumentu co najmniej o 5 mm.

Obrazek obok ilustruje właściwe zastosowanie spadu oraz marginesu. Wizytówka formatu 90×50 mm wraz ze spadem powinna mieć wymiar 96×56 mm. Spad finalnie zostaje odcięty a zastosowany wewnętrzny margine ma 5 mm.

Rozdzielczość

Mapy bitowe jak zdjęcia umieszczone w projekcie powinny mieć rozdzielczość 300 dpi. W przeciwnym razie na wydruku mogą być widoczne charakterystyczne piksele.

Projekty o większym formacie jak plakaty można drukować w mniejszej rozdzielczości 150-200 dpi, ponieważ odbiorca znajduje się w większej odległości od wydruku.

W przypadku druku materiałów wielkoformatowych powyżej metra kw. zalecana rozdzielczość 70-100 dpi.

Teksty i czcionki

W pliku produkcyjnym wszelkie obiekty tekstowe należy zagnieździć lub zamienić na krzywe. W opcjach zapisu PDF-a należy zaznaczyć opcję „osadź czcionki w dokumencie” („embed fonts in document”) lub zamienić je na krzywe przez zapisaniem do PDF-a (convert to curves).

Minimalna wielkość znaku to 4 pt, a jego grubość to min. 0,5 pt. Czarne teksty powinny mieć wyłącznie jedną składową kolorystyczną 100% K (czarnego).

drukarnia kraków, wizytówki ze złoceniem, wizytówki posrebrzane, eleganckie wizytówki, nietypowe wizytówki, wizytówki srebrzone
drukarnia kraków, wizytówki ze złoceniem, wizytówki posrebrzane, eleganckie wizytówki, nietypowe wizytówki, wizytówki srebrzone

Przestrzeń kolorystyczna CMYK

W poligrafii każda pracę pełno kolorowa drukuje się za pomocą czterech farb drukarskich CMYK w przeciwieństwie do przestrzeni RGB która służy do wyświetlania na ekranie. Jak widać na ilustracji obok monitor może wyświetlić więcej kolorów niż maszyna drukarska jest wstanie wydrukować.

Dlatego tak ważne jest by projekt do druku przygotowany był w przestrzeni  kolorystycznej CMYK), lub GRAYSCALE jeśli chcą Państwo drukować tylko w odcieniach szarości. Jeżeli przesłane materiały są w RGB, maszyna automatycznie prze konwertuje je do CMYKa.